Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
High school basketball state tournament scoreboard: Feb. 23

High school basketball state tournament scoreboard: Feb. 23

  • 0
{{featured_button_text}}
WSJ HS logo

Full pairings at NCHSAA.org.

Second round

Thursday's games

BOYS

CLASS 4-A WEST

No. 5 Page (13-2) at No. 4 Reynolds (12-1) 

CLASS 3-A WEST

No. 6 Mount Tabor (12-2) at No. 3 Hickory (10-1)

CLASS 3-A EAST

No. 15 Fayetteville Westover (11-2) at No. 10 Northern Guilford (16-0)

CLASS 2-A WEST

No. 9 Atkins (13-1) at No. 1 Hendersonville (14-0)

No. 6 North Davidson (12-0) at No. 3 North Lincoln (13-2)

CLASS 2-A EAST

No. 13 Kinston (11-3) at No. 5 Reidsville (11-1) 

CLASS 1-A WEST

No. 14 Uwharrie Charter (11-3) at No. 6 Mount Airy (12-3)

GIRLS

CLASS 4-A WEST

No. 12 Charlotte Independence (6-2) at No. 4 East Forsyth (13-1) 

CLASS 3-A EAST

No. 11 Southeast Guilford (7-5) at No. 3 Eastern Alamance (13-0)

CLASS 2-A WEST

No. 9 Newton-Conover (15-0) at No. 1 West Stokes (11-0)

CLASS 2-A EAST

No. 10 St. Pauls (14-0) at No. 2 McMichael (5-8)  

No. 13 Wheatmore (11-3) at No. 5 Randleman (11-3)

CLASS 1-A WEST

No. 8 Robbinsville (14-1) at No. 1 East Surry (13-0) 

No. 15 Bishop McGuinness (9-4) at No. 7 Elkin (7-6)

First round

Tuesday's results

BOYS

CLASS 4-A WEST

No. 5 Page 53, No. 12 Glenn 42

No. 4 Reynolds 69, No. 13 Charlotte Myers Park 61

No. 6 Cary Panther Creek 77, No 11 Grimsley 65

CLASS 3-A WEST

No. 4 Boiling Springs Crest 75, No. 13 Dudley 62

No. 6 Mount Tabor 64, No. 11 Charlotte Catholic 56

Mount Tabor ;17 ;14  ;14  ;19 ;—  ;64

CCHS ;4  ;17 ;14  ;21 ;— ;56

Mount Tabor (12-2, 9- 0): James Viola 3, Ehime Abhulimen 2, Von Campbell 3, Jashaun Torrence 9, Daniel Fulp 11, Jamarien Peterkin 6, Jake Koonin 12, Nick Jackson 14, Finley Simmons 16, Reid Hastings 20, Josiah Banks 9, Oshae Fernanders 7.

Charlotte Catholic (11-3, 11-2): JP Polking 4, Josh Williams 4, Kevin McArdle 9, Troy Evans 11, Kevin Dumser 23, Pat Tivnan 10, Vaughn Thomas 15, Colin Thomas 5, Will Santucci 21, Jimmy Brewer 23. Peter Rossitch 3, Kevin Williams 2.

CLASS 3-A EAST

No. 9 East Wake 63, No. 8 Eastern Guilford 62

No. 10 Northern Guilford 77, No. 7 East Chapel Hill 44

CLASS 2-A WEST

No. 1 Hendersonville 83, No. 16 Ledford 64

No. 9 Atkins 68, No. 8 West Stanly 53

No. 3 North Lincoln 77, No. 14 Forbush 55

No. 6 North Davidson 62, No. 11 East Lincoln 59

East Lincoln ;13 ;16 ;12 ;18 ;— ;59

North Davidson ;7 ;18 ;16 ;21 ;— ;62

East Lincoln: Logan Craig 18, Nyck Clarke 16, Jones 8, Bean 6, Glezen 6, Mizzell 3, Clark 2.

North Davidson: Jamarien Dalton 17, Tedric Jenkins 13, Mason Everhart 12, Darain Green 10, Moore 8, Shoaf 2.

Records: East Lincoln 11-4 (11-3 South Fork Athletic 2A Conference); North Davidson 13-0 (9-0 Central Carolina 2A Conference)

CLASS 2-A EAST

No. 5 Reidsville 68, No. 12 Red Springs 50

No. 7 St. Pauls 88, No. 10 Morehead 54

CLASS 1-A WEST

No. 6 Mount Airy 74, No. 11 Huntersville Christ the King 66

No. 2 Hayesville 70, No. 15 Winston-Salem Prep 65

GIRLS

CLASS 4-A WEST

No. 12 Charlotte Independence at No. 5 Northwest Guilford

No. 13 Ragsdale 53, No. 4 East Forsyth 48

No. 2 South Caldwell 45, No. 15 West Forsyth 38

CLASS 3-A WEST

No. 10 Charlotte Catholic 62, No. 7 Dudley 56

No. 2 Enka 58, No. 15 Southwest Guilford 45

CLASS 3-A EAST

No. 11 Southeast Guilford 55, No. 6 Rocky Mount 50

No. 2 Greenville D.H. Conley 74, No. 15 Northern Guilford 67

CLASS 2-A WEST

No. 1 West Stokes 41, No. 16 Ledford 23

Ledford ;0  ;6  ;5 ;12 ;— ;23

West Stokes ;14  ;8  ;9 ;10  ;—; 41

Ledford: Sarah Ledbetter 9, Morgan Harrison 2, Aramy Grier 3, Ashley Limbacher 5, Sophie Conger 2, Madi Flynt 2.

West Stokes: H. Brewster 3, B. Spainhour 2, E. Santoro 22, H. Spainhour 6, H. Davis 8

Records: Ledford 11-4.

No. 5 Claremont Bunker Hill 58, No. 12 North Davidson 50

No. 7 West Wilkes 59, No. 10 North Surry 34

CLASS 2-A EAST

No. 2 McMichael 76, No. 15 North Lenoir 65

No. 13 Wheatmore 52, No. 4 Reidsville 51

CLASS 1-A WEST

No. 1 East Surry 75, No. 16 Burlington Clover Garden 30

No. 15 Bishop McGuinness 66, No. 2 Bessemer City 26

Senior Emily Elder scored all thirteen of her points in a big second quarter as the Villains won their 1A West state playoff game at Bessemer City. Senior Alaila Kreuter added 11 and sophomore Tate Chappell had 10.

The Villains advance to the Sweet 16 for the 12th time in the past 16 seasons.

McGuinness ;14 ;26 ;19 ;7 ;— ;66

Bessemer City ;6 ;6 ;9 ;5 ;— ;26

Bishop McGuinness: Emily Elder 13, Alaila Kreuter 11, Tate Chappell 10, Katie Deal 8, Kiersten Varner 7, Michelle Petrangeli 7, Charley Chappell 7, Katelynn Williams 3.

Records: Bishop McGuinness 9-4; Bessemer City 8-5

Next game: McGuinness is at Elkin on Thursday.

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News